Partnerství bez boje - jak na to?

  • 27.10.2020

Některé páry (a dokonce i terapeuti) říkají, že je zdravé s partnerem občas „bojovat“ (samozřejmě ne fyzicky), mít spory a hádky.

Boj s vaším partnerem ale není zábava. Zraňující slova mohou zanechat šrámy a způsobit trvalé poškození vztahu. Je velmi mnoho párů, kteří se nehádají, nebojují, a přesto vypadají šťastně. Jak tedy být ve vztahu a nebojovat spolu?

Zeptali jsme se desítek spokojených párů, které nebojují – jak to dělají? Jaké jsou jejich techniky? Jejich odpovědi jsme rozčlenili do tří kategorií. Jakmile objevíte vámi preferovanou techniku, můžete se s boji rozloučit. Čím méně času budete trávit v bojích, tím více ho zbývá pro další společné okamžiky a prohlubující se city.

Červená

Občasné neshody a nedorozumění jsou ve vztahu normální. Problém je, pokud emoce nedokážete zkrotit a atmosféra se stává více a více napjatou. Pokud jsou dva lidé opravdu naštvaní, nedokáží si naslouchat. V takovém scénáři je empatie a pochopení nemožné. Jak z tohoto ven? Stačí říct 1 slovo: Červená.

Jak všichni víme, na křižovatce červená symbolizuje, že musíme zastavit a počkat. To stejné by mělo nastat i v hádce. Znamená to, že na 5 minut odejdete od sebe a každý si vše nechá doznít v sobě. Po 5 minutách se můžete k sobě vrátit a vše zkusit vyřešit s mnohem větším pochopením pro druhého. Co budete dělat během 5 minut je jen na vás. Můžete být spolu a jen se držet za ruce, jít se projít, nebo jen tiše sedět.

Po uplynutí této doby si můžete být jistí, že největší hněv by měl opadnout a vy spolu budete mluvit více s úctou a pochopením. Prvním krokem je samozřejmě oboustranné schválení této dohody. Můžete si zvolit i trest za porušení této dohody. Když si například zvolíte peněžní trest, za každé porušení můžete zaplatit napřéklad 50 Kč. V rámci šetření si pak každý rozmyslí, zda udrží svůj hněv pod kontrolou. Slovo může být samozřejmě libovolné pro každý pár – stop, konec, pauza, aj.

Zodpovědnost

Pokud je váš partner podrážděný, můžete mít nutkání se mu vyhnout a nechat ho být. 

Zkuste si s ním ale promluvit a pochopit příčinu jeho podráždění. Je možné, že jste přispěli k jeho podráždění? A čím? Tím, že přijmete odpovědnost za to, že váš čin mohl přispět k jeho podráždění, mu ukážete, že vás zajímá jeho názor. Když každý přijme odpovědnost za to, jakým způsobem přispěl ke vzniku problému nebo hádky, požár zhasne.

Obejmutí či poloha lžíce

Žijeme v době, kde mají slova, která vyřkneme, velkou váhu. Přesto jsou slova jedním ze způsobů řešení problémů. Tělesná blízkost je dalším možným způsobem.

Je to jednoduchá metoda – domluvte se s partnerem, že kdykoliv začne být hodně dusno, nebo velké napětí, jeden z vás může požádat o společnou chvilku po dobu 3 minut. Společná chvilka by měla být plná tělesné blízkosti, například obejmutí, nebo poloha tzv. lžičky (partneři leží za sebou, plně přitisknuti).

Výsledek této metody je úžasný. Opadne hlavní stres a napětí, napojíte se na partnerův dech a společně pojedete na jedné energetické vlnové délce. Po 3 minutách se můžete vráti k řešení vzniklé situace. To už se pak hádky a nedorozumění řeší mnohem lépe.

Závěr

Tyto 3 metody mohou pomoci jako prevence partnerských bojů. Někdy je těžké uznat svou chybu, uznat, že jsme mohli partnerovi ublížit, byť nevědomky, ale stojí to za to. Brzy budete překvapeni, když zjistíte, že si dokážete užívat hluuboký a plnohodnotný vztah bez bojů. A když už boje nastanou, nezapomeňte na závěrečné udobření….protože ten druhý za to stojí.

zdroj:https://www.suenee.cz/partnerstvi-bez-boje-jak-na-to/


Zpět

Zasílání novinek

Získejte aktuální informace o našich akcích